Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

"RM - MEDITRANS"

Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach

Potrzebujesz pomocy zadzwoń 999

 

Zranienia, krwawienia

Wszelkie skaleczenia zaopatrujemy stosując jałowy opatrunek. Zranienie należy przemyć wodą, współcześnie nie stosuje się do przemywania rany spirytusu i wody utlenionej. Środki te powodują, iż rana dłużej się goi.
Krwawienia żylne i tętnicze zaopatrujemy nakładając na ranę opatrunek uciskowy. W przypadku przesiąknięcia opatrunku nakładamy na niego następny. Nie wolno stosować opasek uciskowych, założenie może doprowadzić do niedokrwienia i w konsekwencji do martwicy. Jedynym wyjątkiem jest amputacja kończyny w wyniku urazu. Na kikut nakładamy opatrunek uciskowy, jeżeli nie przynosi on efektu, możemy zastosować opaskę uciskową. Pamiętajmy, aby była ona szeroka, najlepiej z bandaża elastycznego. Nie wolno stosować wąskich opasek. Krwawienia z nosa najlepiej powstrzymać poprzez uciśnięcie płatków nosa. Głowę pochylamy w dół, tak, aby krew nie miała możliwości spływania do gardła.

Nagrody i osiągnięcia:

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem