Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

"RM - MEDITRANS"

Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach

Potrzebujesz pomocy zadzwoń 999

 

Zadławienie

Bardzo często przyczyną niedrożności dróg oddechowych jest ciało obce (np. kęs jedzenia), znajdujące się w tylnej części gardła.
Zablokowane wejście do krtani uniemożliwia przepływ powietrza do płuc. Zadławiony może mieć kłopoty z oddychaniem, , krztusi się, sinieje a w skrajnych przypadkach traci przytomność. Sprawna pomoc uratuje zadławioną osobę. Jak to zrobić?
  1. Prowokujemy kaszel. W większości przypadków, zadławiona osoba powinna odkrztusić kęs pokarmu.
  2. Ustawiamy się za poszkodowanym i pochylmy go do przodu podtrzymując jedną ręką klatkę piersiową, natomiast nasadą drugiej dłoni uderzamy poszkodowanego między łopatki. Manewr taki możemy powtórzyć pięć razy.
  3. Jeżeli uderzenia między łopatki nie przynoszą skutku, stając z tyłu za osobą zadławioną, obejmijmy ją tak, aby jedna ręka spleciona w pięść znajdowała się w połowie odległości pomiędzy pępkiem a klatką piersiową, natomiast drugą rękę zakładamy na pierwszą. Następnie silnie uciskamy w nadbrzusze kierując siłę ku górze. Wykonujemy pięć prób takiego manewru, jeżeli nie pomaga ponownie wykonujemy uderzenie między łopatki. Wykonujemy cykl takich manewrów dopóki poszkodowany nie odkrztusi lub nie straci przytomności.
  4. W przypadku utraty przytomności postępowanie jest podobne jak przy resuscytacji. Nasza pomoc polegała będzie na uciskaniu klatki piersiowej, w sposób podobny jak przy masażu serca. Wykonujemy piętnaście uciśnięć klatki piersiowej, po czym sprawdzamy czy ciało obce, które powodowało niedrożność nie znajduję się w jamie ustnej.

Nagrody i osiągnięcia:

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem